ScreenPal

Program ScreenPal pobieramy ze strony producenta najpierw klikając na przycisk Record for free a następnie na przycisk Launch Free Recorder. Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go.

Po uruchomieniu programu wybieramy w prawym górnym narożniku czerwony przycisk Record – oznacza on nagrywanie ekranu.

Za sterowanie działaniem programu odpowiedzialne jest poniższe “pływające okno”. Przycisk Rec uruchamia nagrywanie a Cancel zamyka okno sterowania aplikacją.

Przycisk z piórem działa jak przycisk i jest odpowiedzialny za wykonywanie różnych operacji graficznych – używanie pióra, zakreślacza, gumki, pisanie tekstu i rysowanie podstawowych kształtów geometrycznych.

Przycisk z trzema poziomymi kreskami to przełącznik związany z pływającym oknem z podstawowymi opcjami nagrywania.

Możemy wybrać trzy warianty nagrania: Screen, gdzie nagrywany jest tylko ekran, Camera, gdzie nagrywany jest jedynie obraz z kamery i Both, gdzie nagrywany jest zarówno ekran jak i obraz z kamery. Warto korzystać z tej ostatniej opcji – takie nagranie jest mniej anonimowe.
Max Time to maksymalny czas nagrania który w wersji darmowej wynosi 15 minut. Zgodne jest to z koncepcją Multimedia Learning Objects – materiał dydaktyczny jest podzielony na fragmenty o długości od 5 do 15 minut.
Size to kolejne ograniczenie wersji darmowej – dostępne jest nagrywanie z maksymalną rozdzielczością 720p czyli HD. Nie jest to w zasadzie żadne ograniczenie, gdyż sugeruję przygotowywanie materiałów właśnie w tej rozdzielczości.
Narration pokazuje nam, czy dobrze działa mikrofon i czy nagrywany jest nasz komentarz.
Computer Audio to nagrywanie dźwięku z komputera – opcja ta jest niedostępna w wersji darmowej.
Kółko zębate uruchamia możliwość ustawienia dodatkowych opcji.

Sugeruję na starcie pozostawić Recorder Preferences bez zmian czyli przyjęcie domyślnych ustawień. Kliknięcie na Size powoduje otwarcie nowego okna.

Sugeruję ustawić Video Size na 1280×720 a rozdzielczość na 720p. W dolnej części okna możemy wybrać inne opcje nagrywania. Active Window to nagrywanie dowolnego wybranego okna – nie jest to dobry pomysł, gdy nagrywamy różne aplikacje. FullScreen to nagrywanie pełnego ekranu- jeśli jest to ekran Full HD to trzeba mieć świadomość, że szczegóły takiego ekranu będą niewidoczne na smartfonie.

Nagrywany obszar jest otoczony ramką składającą się z białych i czarnych tresek. Można ten obszar przesuwać za pomocą ikony, która znajduje się w środkowej części.

W prawym dolnym narożniku nagrywanego obszaru znajduje się okienko podglądu kamery. W dolnej części tego okna znajduje się pasek, na którym można przełączać tryb nagrywania kamery. Lewy przycisk to tryb pełnoekranowy – nagrywamy jedynie obraz z kamery. Przycisk środkowy (wybór jest zaznaczony na niebiesko) to nagranie ekranu i kamery. Prawy przycisk umożliwia schowanie kamery. W przypadku więcej niż jednej kamery można dokonać wyboru właściwej klikając na rozwijalną listę Camera.

W prawym górnym rogu okna podglądu kamery znajduje się przycisk otwierający kolejne menu.

Wersja beta Customize umożliwia nam wykorzystanie kilku opcji:

Możliwe jest wykorzystanie lustrzanego odbicia kamery i jednolitego zielonego tła. Można także wybrać inne opcja tła takie jak rozmycie lub inny oraz. Jednolite zielone tło, czyli green screen to opcja, którą wykorzystujemy w sytuacji, gdy chcemy się pozbyć tła. Więcej informacji na ten temat przynosi pomoc programu.